Josip Stojanović-Jolly: Hajduk nema budućnosti bez Europe

Među skupinom dalmatinskih poduzetnika koji su u završnoj fazi privatizacije Hajduka uložili novac nalazi se i Josip Stojanović. Šibensko-drniški poduzetnik, koji je, osim po smislu za biznis, poznat i kao veliki ljubitelj sporta, posebice ženske košarke, u kojoj je već osam godina kao predsjednik, praktički i vlasnik šibenskog prvoligaškog kluba Jolly JBS. Za SN otkriva zbog čega se odlučio na ulaganje u splitske Bijele i što očekuje od te poslovne investicije.

- Za ovaj potez sam se odlučio prvenstveno zbog ljubavi prema Hajduku, iako mi je kao čovjeku koji živi i radi u Šibeniku, i Šibenik pri srcu, pa tako pomažemo i našem prvoligašu. Imamo i svoj košarkaški klub već 8 godina, koji se dokazao rezultatima i koji je postao jedan od najuređenijih sportskih kolektiva u državi.

Očekuje li uskoro osobnu korist od ovog ulaganja?

- Rekao sam koja je bila osnovna ideja vodilja, svima nama u Dalmaciji je jednim dijelom bila i obveza sudjelovati u ovome. A ako se proces privatizacije i dalje nastavi kvalitetno razvijati, ako sve bude teklo predviđenim tijekom, nije isključeno da u budućnosti ova investicija svima donese nekakve rezultate. Nije Hajduk samo Split, niti je to samo splitski klub. Ne može se Poljud samo napuniti ljudima i navijačima iz Dioklecijanovog grada. Na Poljud dolaze ljudi iz cijele Dalmacije, ali i Like, Hercegovine, s otoka, iz Zagore, odasvud gdje se voli i poštuje Hajduk.

Stojanović se ne vidi u nekim upravljačkim strukturama Hajduka, ali najavljuje vrlo zanimljivu inicijativu skupine ulagača.

- Već smo imali sastanak nas ulagača iz ove skupine okupljene oko gospodina Željka Keruma, i dogovorili smo se da ćemo vrlo brzo osnovati firmu koja će voditi brigu o našem ulaganju. Mi nemamo toliko slobodnog vremena da operativno radimo u Hajduku, to ćemo prepustiti profesionalcima koji će svakodnevno brinuti o tome. Osobno želim doći na utakmice u Split, imati određeni komfor na stadionu, uživati u utakmicama, kako HNL-a, tako i onim europskima. Hajduk bez Europe nema budućnosti, to nije fraza. I jedna od glavnih odrednica ovog ulaganja jest stvoriti jaki, respektabilni klub ne samo u državi, već i u europskim okvirima. Ali prije svega stvoriti sređene uvjete, da se uvijek i točno zna što i kako radi, gdje i kako se troši novac. To je Europa odavno regulirala, ali u nas se na žalost još uvijek radi po balkanskim sustavima. Još bih dodao da skidam kapu Igoru Štimcu, koji srcem i dušom radi na popularizaciji nogometa u Hrvatskoj, ali mora se još mnogo toga napraviti. Eto, na košarkaškim utakmicama ima već sada više gledatelja, srećom je to napokon prepoznala i Hrvatska televizija koja prenosi domaće utakmice NLB lige. Ali nisam ja samo za popularizaciju nogometa i košarke. Zar nam na OI u Pekingu najviše zadovoljstva nisu donijeli tzv. mali sportovi, koje u Hrvatskoj prati jako malo ljudi. A to je zbog posvemašnje medijske izoliranosti. Zato pozdravljam i skoro pokretanje sportskog kanala na HTV-u, koji bi trebao jako popularizirati te male sportove.

Stojanović dolazi iz Šibenika, u Drnišu je rođen, a poslovni imperij je stvorio najvećim dijelom u Šibensko-kninskoj županiji. Logičnim se nameče pitanje hoće li sudjelovati i u privatizaciji šibenskog nogometnog prvoligaša, koji se također nalazi usred tog procesa preoblikovanja. Čak su i šibenski navijači prosvjedovali zbog odluke da poznati šibenski gospodarstvenici ulažu svoj novac u splitski klub.

- Moja ljubav prema kraju odakle dolazim, prema Šibeniku nikada nije bila upitna. I ne samo ljubav, već i konkretna dijela. U posljednje dvije godine naša tvrtka je bila sponzor HNK Šibenik, logotip naše tvrtke bio je na dresovima kluba, uvijek smo pomagali i ostale klubove koliko smo mogli. Stvorili smo ugledan ženski košarkaški klub, na koji svi možemo biti ponosni. Igramo Euroligu, pronosimo ime Šibenika i Hrvatske diljem Europe. Što se ulaganja u Šibenik tiče, ako to bude imalo smisla i ako budemo mogli imati apsolutnu većinu da znamo gdje će ići naš kapital, onda to uopće nije upitno.

Hoće li se nova uprava, vlasnici miješati u struku? Može li, primjerice, trener Goran Vučević mirno spavati na klupi Hajduka?

- Teško mi je govoriti o Goranu, koji je fin, mladi čovjek, sposoban dečko, drag prijatelj. U svom sam klubu patentirao sustav po kojem trener ujedno mora biti i menadžer, isključivo on slaže stručnu križaljku, predlaže pojačanja, naravno, uz dogovor s upravom u smislu financijskih okvira. To mora postati praksa i u Hajduku, da trener ima isključive ovlasti sastavljanja ekipe, odnosno pojačanja. Ali će za to i odgovarati. Treba prekinuti praksu da se trener mijenja zbog jednog-dva poraza. Poglavito kada mu drugi sastavljaju ekipu, slažu igračke križaljke.

Hoće li se svježe uloženi kapital koristiti za kupnju etabliranih pojačanja, ili će se dio novca investirati u jačanje omladinskog pogona?

- O tome će se, naravno, odlučivati kada se oformi nova uprava. Ali, generalno, moj stav je da Hajduk bez svojih igrača ne može opstati dugoročno. Ne mislim tu samo na Hajdukov pogon, već na cijeli dalmatinski bazen, na Hercegovinu, na zaleđe, na otoke, na prostor od Dubrovnika do Zadra, Knina, Drniša, Šibenika... U prošlosti se pokazalo da je Hajduk bio najuspješniji kada se oslanjao na igrače iz tog bazena. Hajduk je uvijek bio najbolji s igračima iz Dalmacije, to je činjenica.

Preuzeto sa sportskenovosti.hr

No comments: